Maytepe's Blog

Just another WordPress.com weblog

ORC tarafından 3–7 Aralık 2010 tarihleri arasında yapılan seçim anketi

hsyk_denizli_secim_sonuclari.jpg (250×177)Türkiye’yi temsil eden 32 ilde toplam 2126 kişi ile yüz yüze görüşülerek gerçekleştirilen araştırmada birbirinden çarpıcı sonuçlar çıktı.

Başörtüsü son sırada
Ankete katılanlara göre Türkiye’nin en önemli sorunu işsizlik ve ekonomik sıkıntı. Başörtüsü ise son sıralarda yer aldı.

Araştırmada NATO füze kalkanına taraftar olup olmadığı sorusuna ise ankete katılanların büyük bir kısmı taraftar olmadıklarını kaydetti. Füze kalkanı projesinin Türkiye’de kurulmasındaki en büyük amaç olarak da İsrail’i korumak olduğu görüşü ağırlık kazanıyor.

Ankette öne çıkan gündeme ilişkin değerlendirmeler ise şöyle:
Ankete katılanların yüzde 65’i Wikileaks internet sitesinden haberdar ve yüzde 43’ü bu belgeleri inandırıcı buluyor, yüzde 39’u da inandırıcı bulmuyor.

AKP hükümeti genel anlamda başarısız
AKP hükümeti genel anlamda başarısız görenlerin oranı yüzde 54,2, başarılı bulanların oranı ise yüzde 37,4.

Ankete katılanlar ayrıca AKP hükümetinin işsizliğe kısa vade çözüm bulabilir mi sorusuna yüzde 64 oranında Hayır cevabını verdi. Ayrıca ankete katılanların yüzde 65’i hükümeti ekonomik sıkıntılarla ilgili çalışmaları ve –memur, emekli, işçi- maaş zamları konusunda başarısız görüyor.

TSK’ya karşı psikolojik hamleler
Ankette en dikkat çekici sonuçlardan birisi de TSK ile ilgili kısım. ‘Kamuoyunda yer aldığı şekliyle Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı psikolojik hamleler yapıldığını ve TSK’NIN yıpratılmaya çalışıldığını düşünüyor musunuz ?’ sorusuna ankete katılanların yüzde 53,4’ü evet cevabını verirken yüzde 35,9 oranında hayır cevabı çıktı.

Diyanet güvende TSK’yı geçti
En güvenilir kurum araştırmasında da birbirinden çarpıcı sonuçlar çıktı. Ankete göre TSK’ya olan güven yüzde 65,8 oranında. Ancak güven konusunda TSK’yı geride bırakan bir kurum var; o da yüzde 69,8 oranıyla Diyanet.

Bugün seçim olsa kime oy verirsiniz
Önümüzdeki genel seçimlerde hangi partiye oy vermeyi düşünüyorsunuz sorusuna kararsızlar orantısal şekilde dağıtılınca şu rakamlar çıkıyor. AKP yüzde 40.7, CHP yüzde 23.2, MHP yüzde 12.1, BDP yüzde 5.9, SP yüzde 5.4, DP yüzde 3.6, TP 1.9, BBP 1.3, HAS Parti 0.6

‘AK PARTİ EKONOMİDE BAŞARISIZ AMA…’
Ankette dikkat çekici sonuçları araştırmanın genel koordinatörü Mehmet Murat Posteki ile görüştük. Posteki, ankette hükümetin ekonomideki sorunları çözemediği sonucu çıkmasına rağmen seçim olması halinde AKP’nin oy oranın yüzde 40’larda olmasını şu sözlerle özetledi:

‘Sokaktaki her insan ekonomiden şikayetçi olur ve işsizlikten dem vurur. Ancak yaptığımız bir çok araştırmada istikrar ve AK Parti dışında alternatif bir parti bulamadıklarını söyleyen vatandaşlar AK Parti’ye oy verdiklerini belirtiyor’ dedi.

Reklamlar

Single Post Navigation

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: