Maytepe's Blog

Just another WordPress.com weblog

Memur için konuşulan zam oranı!

1 Mayıs dolayısıyla Tandoğan Meydanı’nda konuşan Faruk Çelik ‘Memura zam’ da hükümetin söyleyeceği bir şey kalmadığını ne alınacaksa masada olacağını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memurların yüzde 16 oranında zam talebiyle ilgili ”Masada artık. Bakanların burada bir inisiyatifi yok, Hükümet’in bu konuda söyleyeceği bir şey yok. Masada çıkacak oran ne ise ya da masada çıkmazsa Hakem Heyeti’ne gidecek oran ve orada nihai şekil alacak. Hepimiz ona uymak durumundayız” dedi.

Bakan Çelik, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Ankara Tandoğan’da Hak-İş ve Memur-Sen tarafından düzenlenen mitingden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çelik, ”Bugün 1 Mayıs, alanlardasınız, bu bir ilk mi” sorusu üzerine şunları söyledi:

”Benim aldığım bilgiye göre, Salim Bey daha deneyimli, bunun ilk olduğunu söylüyor, ‘ilk kez bir bakan katılıyor’ diyor. Son derece iyi, güzel bir katılım var. 1 Mayıs’ın ruhuna uygun Emek ve Dayanışma Günü anlamında kutlanıyor. Son derece iyi. Umarım diğer illerdeki etkinlikler de bu çerçevede devam ediyordur.

Buradan diğer illerdeki tüm etkinliklere selamları gönderiyoruz. Bildiğiniz gibi dün toplu sözleşme görüşmesi olduğu için Ankara’da kalmak durumunda kaldık yoksa Bursa’da olsaydık, oraya da katılırdık. Bir ayrım falan söz konusu değil. Fevkalade olgun bir düzeyde geçiyor.”

Memurların toplu sözleşme görüşmeleri

Toplu sözleşme görüşmelerinde memurların yüzde 16 oranında zam talebi olduğu hatırlatılınca Çelik, ”Masada artık. Bakanların burada bir inisiyatifi yok, Hükümet’in bu konuda söyleyeceği bir şey yok. Masada çıkacak oran ne ise ya da masada çıkmazsa Hakem Heyeti’ne gidecek oran ve orada nihai şekil alacak.

Hepimiz ona uymak durumundayız. Yeni sisteme adapte olmamız gerekiyor. Birçok kesimin yeni sistemi kavrayamadığını görüyorum. ‘Ne vereceksiniz’ Benim verme şeyim yok ki masada ne alacaklarsa ne verilecekse bunun masada belirlenmesi gerek” diye konuştu.

Miting alanında ”Erbakan’ın memurlara yüzde 50 zam verdiği, Erdoğan’dan da yüzde 50 zam beklendiği” yönünde sloganlar atıldığının belirtilmesi üzerine Çelik, mitinglerde çok enteresan sloganların ortaya çıktığını söyledi.

Eski başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın o dönemde memurlara yüksek zam verdiğini ifade eden Çelik, ”Bir şeyi daha görelim, o dönemde enflasyon da çok yüksekti. Enflasyona ezilen çalışanlar vardı. Bugün çok şükür o enflasyonist politikadan kurtulduk.

O düzeylerde ne zam talep edelim, yüzde yüzlerde, yüzde ellilerde. Ne de öyle bir enflasyon olsun ne de öyle bir ekonomi olsun. Olması gerekenler olsun. Biz de şimdi onun peşindeyiz” dedi.

Çelik, ”Bundan sonraki 1 Mayıslara da katılacak mısınız” sorusu üzerine 1 Mayıs’ı AK Parti Hükümeti’nin tatil ettiğini, kendisinin de o sırada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olduğunu belirterek, ”Bunun gereği, bu toplantılara bizim katılmamız gerekiyor. Bundan sonra da devam edecek” diye konuştu.

Sıhhiye’deki mitinge de katılıp katılmayacağı sorulan Çelik, Gazi Hastanesi’nde taşeron işçilerle bir araya geleceğini bu nedenle Sıhhiye’deki etkinliğe katılamayacağını kaydetti.

AA

Reklamlar

Single Post Navigation

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: